Mám sedavé zaměstnání a bolí mě záda.

Mám sedavé zaměstnání a bolí mě záda.

16. 4. 2025

16. 4. 2025

Sezení je dnes jednou z nejčastějších příčin výhřezu ploténky v oblasti beder, ale i bolestí zad obecně.

Sedíme doma, pak v autě, v práci – a tuto „sezící pyramidu“ absolvujeme v opačném pořadí každý všední den. Největší úskalí spočívá v tom, že se sice zpočátku usadíme rovně, ale postupem času začneme po sedačce klouzat dolů, až nakonec sedíme téměř na kostrči. Právě v této nefyziologické pozici trávíme nejvíce času. Váha celé horní poloviny těla se pak soustředí do oblasti beder, což vede k nejčastějším výhřezům plotének v úrovni L4–L5 a L5–S1.

I když si tento problém uvědomujeme a snažíme se sezení pravidelně korigovat, ve vzpřímené poloze většinou vydržíme jen pár minut – a znovu si na držení těla vzpomeneme třeba až za hodinu. Přitom řešení je překvapivě jednoduché:
Stačí si sednout co nejvíce vzpřímeně a pod bedra si umístit malý polštářek, nebo třeba srolovanou mikinu, pokud nic jiného nemáme po ruce. Mnozí používají overball, ale ten příliš nedoporučuji – vzduch se v něm přelévá a neposkytuje stabilní oporu.


A právě tento jednoduchý „trik“ s polštářkem dokáže problém z velké části eliminovat. Nejenže se stav nebude zhoršovat, čímž nastartujeme proces uzdravení, ale navíc na správné sezení nebudeme muset neustále myslet – a to je obrovská výhoda.

Další častou příčinou bolestí zad je sezení s nohou přes nohu – v takové pozici si totiž nakláníme pánev a jednostranně zatěžujeme záda. U mužů je podobným problémem sezení na peněžence v zadní kapse. To vše se opět negativně promítá do oblasti beder.

A teď ke krční páteři.


Ta často trpí při dlouhodobém hledění do notebooku nebo mobilu.Obzvlášť notebook je pro krční páteř velmi nevhodný – klávesnice je spojena s displejem, což nás nutí mít hlavu dlouhodobě předkloněnou. Tím se přetěžují trapézové svaly a bolest za krkem na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud tuto oblast zatěžujeme tímto způsobem dlouhodobě, trapézy postupně „odmítají“ držet hlavu, a může dojít až k výhřezu krční páteře.

Když si naopak dáme notebook výš, abychom měli obrazovku v úrovni očí, vzniká jiný problém – naše ruce a ramena jsou příliš vysoko a trapézy znovu trpí, jen z jiného důvodu. Riziko výhřezu je sice menší, ale bolesti krku a s nimi spojené bolesti hlavy jsou stále reálné.

Ideálním řešením je externí monitor nebo – jako levnější varianta – externí klávesnice.
Tím docílíme toho, že hlava i ramena budou v přirozené výšce, což výrazně uleví krku i zádům.

Snaha zbavit se bolesti zad bez odstranění jejich příčin je vždy jen dočasná.
Proto je klíčové nejdříve pochopit, jak a proč problémy vznikají. Tím máme z 80 % vyhráno.
Zbývajících 20 % pak tvoří vhodně zvolené cvičení, které pomůže tělo opět dostat do rovnováhy.

U Lékárny 597,

Praha 5 – Zbraslav

info@tomasfirst.cz

+420 607 252 693

INFORMACE

© Copyright

2025

. All rights Reserved.

U Lékárny 597,

Praha 5 – Zbraslav

info@tomasfirst.cz

+420 607 252 693

INFORMACE

© Copyright

2025

. All rights Reserved.

U Lékárny 597,

Praha 5 – Zbraslav

info@tomasfirst.cz

+420 607 252 693

INFORMACE

© Copyright

2025

. All rights Reserved.